Перші респіратори сучасного вигляду створені в 70-х роках 19 століття.
Респіратор У-2К 1-го ступеня захисту є фільтруючою напівмаскою, що захищає органи дихання людини від різних видів пилу, враховуючи також радіоактивну. Респіратор У-2К складається з фільтруючої напівмаски, у яку вмонтовані клапани вдиху та видиху. Клапан видиху розміщений у передній частині напівмаски у спеціальному пластмасовому отворі та захищений екраном. Для щільнішого прилягання респіратора У-2К 1-го ступеня захисту до обличчя людини на ділянці перенісся є носовий затиск – це пластинка з м’якого металу. Респіратор кріпиться на обличчі за допомогою наголів’я, яке регулюється пластмасовими пряжками.
Респіратор У-2К 1-го ступеня захисту передбачає очищення повітря до 4 ГДК. ГДК – це гранично допустима концентрація, тобто концентрація хімічних елементів та їх сполук в навколишньому середовищі, які при повсякденному впливі на організм людини не викликають патології чи захворювання.
Респіратор У-2К 1-го ступеня захисту доцільно використовувати під час виконання короткочасних робіт при концентрації пилу не більше 25 мг на 1 м3.
Такі респіратори легкі, маса не більше 60 г, гарантійний строк зберігання - 5 років.
Респіратори належать до засобів індивідуального захисту органів дихання від шкідливих газів, парів, аерозолів та пилу.
Респіратори можна класифікувати за різними ознаками. За призначенням вони бувають: протипилові, протигазові та газопилозахисні. За конструкцією поділяються на патронні та фільтруючі напівмаски; за способом вентиляції - на клапанні та безклапанні; за умовами експлуатації респіратори є одноразового та багаторазового використання.; за ступенем очищення їх ділять на три класи.
Інстинкт самозбереження посприяв винайденню респіраторів. Перші засоби захисту використовували лікарі під час епідемій чуми ще в Середньовіччі. В 16 столітті з’явились перші респіратори, що являли собою змочену та туго скручену цупку тканину. Леонардо да Вінчі першим запропонував в такий спосіб захищати органи дихання від шкідливих та хвороботворних речовин.